Orman Yanginlarina Hızlı Müdahale
Orman Yanginlarina Hızlı Müdahale

Yıldırım düşmesi ve aşırı sıcak mevsimler gibi doğal sebeplerin yanında sigara, piknik, sabotaj, tarımsal ürünler vb. insani hatalar nedeni ile ormanlarımız cayır cayır yanmaktadır.

Ormanlarımızda yangın gözetleme kuleleri ve fedakâr orman görevlileri vardır. Zaman zaman gözle ve elektronik sistemler ile yangınlar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Eğer yangın hemen görülüp müdahale edilmez ise saniyeler içerisinde kontrol edilemez büyüklüklere erişebilir. Orman yangınlarına erken müdahale edebilmek kolay söndürülmesini sağlar.

Her yıl 2000’in üzerinde büyük çaplı orman yangını meydana gelmektedir. 

2017 yılında 11.993 Hektar (120 km²) ormanımız yanmıştır.

Yukarıdaki istatistikleri incelediğimizde bu kadar zor bir tehdide karşı koymak için gerçekten etkili stratejiler ve önlemler almamız gerektiği gözlemlenmektedir. Kameralar bu konuda önemli bir rol alabilir. Orman Yangınları için Termal Sensörlü ve Optik Sensorlu kameralar ile çözümler üretilebilir. Kamera sistemleri ile olayların nasıl başladığı hakkında fikir yürütülebilir, olay mahalline zoom yapılabilir. Günümüzde 5 km’nin üzerinde mesafeleri aydınlatan ve gece koşullarında sağlıklı görüntü alabilen Optik kameralar vardır.

Bir yangında en büyük değişken sıcaklıktır. Sıcaklık belirlenen değerlerin üzerine çıktığında kameralar bir alarm üretebilir. Günümüzde ağırlıklı olarak optik kameralar ve video analiz yazılımları ile yangınla mücadele edilmektedir. Optik sensorlu kameralar gölge, düşük ışık, sis vb atmosferik durumlardan daha fazla etkilenirken termal kameralar bu durumlara karşı daha başarılıdır. Özellikle termal kameralar 1 pikselinde bile ısı değişimini algılayabilir. Bu nedenle termal kameralar optik kameralara oranla hassasiyetleri daha yüksektir. Termal kameralar tüm görüntü içerisinde sıcaklık aralıklarını sürekli ölçer ve sıcaklık kullanıcı tarafından belirlenen bir limite ulaştığında anında alarm gönderebilir. Termal kameraların dezavantajı ise çözünürlükleri düşüktür ve merkezden ayarlanabilir optik zoom yapamazlar. Bu nedenler ile bütünleşik çözümler ile orman yangınlarının tespiti hem hızlı yapılabilir hem de alarm doğrulamada hızlı ve kararlı bir çözüm üretilebilir.

 

 

BİLGİ TALEP FORMU
T: 9.09.2018