Veri Merkezlerinde Hasarsızlık
Veri Merkezlerinde Hasarsızlık

Veri Merkezlerinin yangın durumunda algılama ve en az zararla hatta zararsız söndürme çözümleri, veri merkezlerinin veri kaybına tahammülleri olmayış nedeniyle çok önem kazanmaktadır.

Türk Telekom İstanbul Internet Veri Merkezi'nde can ve mal güvenliği için hangi ileri teknolojileri uyguladık? »

Her zaman olduğu gibi hatırlatma yarar var ki, söndürme işlemi başlamadan önce geçen süre her yangında önemlidir. Veri merkezi uygulamalarında ise belki birkaç kat daha önemlidir. Bu süre uluslararası standartlardaki uygulama biçimlerine uyularak hava çekmeli çok erken algılama sistemleri ile arttırılabilir ve hasar en aza çekilebilir.

Xtralis VESDA Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri »

Veri Merkezlerinde Söndürücü Unsur Nasıl Olmalıdır?

Elektriksel olarak iletken olan böyle ortamlarda söndürücü unsur iletken olmayan ve kısa sürede söndürme etkisine sahip olandır.

Elektrik odaları veya pano odaları dahil olmak üzere veri merkezlerine benzer diğer tüm alanlarda genelde özetle şu tüp söndürme sistemleri tercih edilmektedir;

 • Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri
  • Kimyasal Gazlı Söndürme Sistemleri
   • FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri
   • Novec Gazlı Söndürme Sistemleri
  • Inert Gazlı Söndürme Sistemleri
 • Temiz Olmayan Gazlı Söndürme Sistemleri
  • CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri
 • Su Sisi (WaterMist) Söndürme Sistemleri
 • Aerosol Söndürücüler
 • Ön Uyarılı (Preaction) Yağmurlama Sistemleri

Buradaki söndürme yöntemlerinden su kullanılanlarında elektriksel iletkenlik olacağı için enerjinin erken algılama ile kesilmiş olması ve hasara razı olunması gerekmektedir. Yani hasarın büyüklüğü yerine kısmi olarak hasarın göze alınması söz konusudur.

Veri Merkezi Güvenlik Çözümleri »

Farklı Söndürme Yöntemleri Tercih Edilebilir

Su Sisi Söndürme Yöntemleri henüz gelişen teknoloji olarak yatırım maliyeti yüksek olmakla birlikte elektriksel iletkenliği olmayışı ve soğutucu etkisinin yüksek olması nedeniyle tercih edilebilirler.

Oksijen azaltma yöntemi kullanılarak uygulanan gazlı olan söndürme yöntemlerinde ise kalıcı olumsuz bir etki olmadığı, göreli olarak ilk yatırım maliyetleri daha düşük olduğu için kabul görmektedir.

CO2 Gazlı söndürme sistemleri, Veri Merkezlerinde işletme koşullarında insan bulunma ihtimali olduğu için tercih edilmemektedir. Daha çok FM200 veya Novec türü sistemler tercih nedeni olmaktadır.

Ancak yeniden hatırlatalım ki çok erken algılama söndürme sistemi tasarımı kadar önemlidir.

Xtralis VESDA Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri »

SECURITON SecuriRas ASD Hava Çekmeli Duman Dedektörü »

Söndürücü gazların ise kalıcı hasar vermemesi ve herhangi bir veri kaybına yol açabilecek fiziki hasara yol açmaması gerekmektedir.

BİLGİ TALEP FORMU
T: 5.10.2018