Prosense Gaz Algılama Sistemleri
Prosense Gaz Algılama Sistemleri

Prosense Gaz Algılama Sistemleri

Prosense Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk infrared, pelistör ve elektrokimyasal sensörlü gaz dedektörleri üreticisidir.

Tesislerde parlayıcı, patlayıcı yada aşındırıcı gazların ortaya çıktığı, depolandığı ve nakledildiği ortamlarda, gaz kaçaklarının risk oluşmadan algılanması ve gerekli önlemlerin alınması için ortam özellikleri göz önüne alınarak standart ya da ex-proof tipte sensörler kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte ortamda belirli bir seviyenin üzerinde bulunmaları halinde tehlike doğurabilecek gazların tespiti amacıyla farklı prensiplerle çalışan gaz sensörleri üretilmiştir.

Prosense 40 ’tan fazla endüstriyel gaz için, gaz detektörleri ve gaz kontrol panelleri üretmektedir. Bu detektörlerin 300’e yakın modelinde ATEX belgesi bulunmaktadır, 2008 yılından beri ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi bütün süreçlerinde uygulanmaktadır.

prosense

Çözümlerimiz;

 • Yanıcı parlayıcı gaz dedektörleri
 • LPG gaz algılama dedektörleri
 • Doğalgaz algılama dedektörleri
 • Zehirli gazlar algılama dedektörleri
 • CO gaz algılama dedektörleri
 • Ex-proof gaz algılama dedektörleri
 • 4-20mA çıkışlı endüstriyel gaz algılama dedektörleri
 • Gaz algılama ve alarm paneller

Uygulama Alanları;

 • Petrol ve Gaz
 • Laboratuvarlar
 • Universiteler
 • Marine
 • Demir Çelik
 • Endüstriyel Tesisler
 • Tank Sahaları
 • Atıksu Arıtma Tesisleri
 • Otogaz İstasyonları
 • Otoparklar
 • LPG/LNG Depolama Alanları

Prosense Gaz Dedektörleri

P Serisi Patlayıcı Gazlar İçin 

Prosense "P" serisi gaz dedektörleri havada bulunan Parlayıcı gaz buharlarının ve Patlayıcı gazların sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir

Endüstriyel Pelistör ve İnfrared sensör ölçüm prensipleri sayesinde ölçüm kararlılığı ve hedef gaz ölçümü ve doğruluğu tam olarak sağlanabilmektedir.

prosense

P Serisi Zehirli Gazlar İçin 

Prosense "P" serisi gaz dedektörleri havada bulunan Klor, Karbondioksit, Nitrojen dioksit, Nitrik oksit, Kükürt dioksit, Hidrojen Sülfür, Amonyak, Karbon monoksit gibi zehirli ve Oksijen gazının sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Yüksek kaliteli Elektrokimyasal ve Infrared sensör ölçüm prensipleri sayesinde ölçüm kararlılığı ve hedef gaz ölçümü ve doğruluğu tam olarak sağlanabilmektedir.

PE Serisi Patlayıcı Gazlar 0 - 100 LEL Gaz Dedektörleri 

Prosense "PE" serisi gaz dedektörleri havada bulunan LPG, Metan (Doğalgaz), Petrol Buharı, Bütan, ve Propan gibi Patlayıcı gazların sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Ölçümler Katalitik sensörler kullanılarak 0 - 100 LEL aralığında yapılabilmektedir.

prosense

PC3 Serisi Patlayıcı Gaz Dedektörleri

Prosense "PE" serisi gaz dedektörleri havada bulunan LPG, Metan (Doğalgaz), Petrol Buharı, Bütan, ve Propan gibi Patlayıcı gazların sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Ölçümler Katalitik sensörler kullanılarak 0 - 100 LEL aralığında yapılabilmektedir.

Zone 0 ve Zone 1 dışı ortamlarda havada bulunan LPG, Metan, Propan, Bütan, Hidrojen gibi gazlarının sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Yüksek kaliteli katalitik sensör, ölçüm prensibi sayesinde ölçüm kararlılığı ve hedef gaz ölçümü ve doğruluğu 100%LEL'e kadar tam olarak sağlanabilmektedir. Pelistör sensör kullanılan Asetilen gaz dedektörü ise 100%LEL'e kadar lineer olarak ölçüm yapabilmektedir. 

 

prosense

PC3 Serisi Zehirleyici Gazlar için Gaz Dedektörleri 

Prosense PC3 serisi toksik, oksijen ve karbondioksit gaz dedektörleri açık ve kapalı ortamlarda gaz algılama ihtiyacına uygun maliyetli çözüm sunar.

Havada bulunan Amonyak NH3, Etilen Oksit ETO, Hidrojen Sülfür H2S, Sülfür Dioksit SO2, Nitrik Oksit NO, Nitrojen Dioksit NO2 ve Klor gibi zehirleyici gazların sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Yüksek kaliteli elektrokimyasal ölçüm prensipleri sayesinde ölçüm kararlılığı ve hedef gaz ölçümü ve doğruluğu tam olarak sağlanabilmektedir.

PPS Serisi Otopark Gaz Dedektörleri 

Prosense'in otoparklara özel adresli Karbonmonoksit ve Nitrojen dioksit gaz dedektörleri PPS-CO ve PPS-NO2, en küçük kapalı garajdan devasa otoparklara kadar bütün ihtiyaçlara çözüm üretmek için geliştirilmiştir.

prosense

BTN Serisi 0-100 LEL Patlayıcı Gaz Dedektörleri 

Prosense BTN serisi yanıcı-patlayıcı sabit gaz dedektörleri açık ve kapalı ortamlarda gaz algılama ihtiyacına düşük maliyetli çözüm sunar.

Patlayıcı olmayan ve fiziksel güçlükler barındırmayan ortamlarda havada bulunan LPG, Metan, Propan, Bütan, Hidrojen gibi gazlarının sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Yüksek kaliteli katalitik sensör, ölçüm prensibi sayesinde ölçüm kararlılığı ve hedef gaz ölçümü ve doğruluğu tam olarak sağlanabilmektedir.

 

prosense06

BTN Serisi Zehirleyici Gazlar için Gaz Dedektörleri 

Prosense BTN serisi toksik, oksijen ve karbondioksit gaz dedektörleri açık ve kapalı ortamlarda gaz algılama ihtiyacına düşük maliyetli çözüm sunar.

Patlayıcı olmayan ve fiziksel güçlükler barındırmayan ortamlarda havada bulunan Amonyak NH3, Etilen Oksit ETO, Hidrojen Sülfür H2S, Sülfür Dioksit SO2, Nitrik Oksit NO, Nitrojen Dioksit NO2 Klorzehirleyici gazların sürekli ölçümünü yapabilmek için geliştirilmiştir.

Yüksek kaliteli elektrokimyasal ölçüm prensipleri sayesinde ölçüm kararlılığı ve hedef gaz ölçümü ve doğruluğu tam olarak sağlanabilmektedir.

PQ Serisi Sabit Gaz Dedektörleri 

Prosense "PQ" serisi sabit gaz dedektörleri havada bulunan zehirleyici ve patlayıcı gazların sürekli ölçümünü yapabilmek için endüstirinin zorlu koşullarına göre tasarlanıp, geliştirilmiştir. Sahip olduğu ATEX sertifikasıyla da zorlu ortam koşullarına uygunluğunu kanıtlamıştır.

Barındırdığı endüstriyel koşullara uygun sensörler sayesinde de ölçüm kararlılığını, hedef gaz ölçümünü ve doğruluğunu tam olarak sağlayabilmektedir.Gelişen endüstri koşullarına ve müşteri taleplerine en iyi çözümü sunmak için PQ Serisi, PQN ve PQD olarak kendi içinde sınıflandırılmıştır.

prosense

Prosense Gaz Kontrol Panelleri

DP-4 Gaz Kontrol Paneli

prosense

Prosense DP-4 Gaz Kontrol Paneli zorlu endüstriyel ortamlarda algılanan patlayıcı ve zehirli gaz konsantrasyonlarının değerlendirilip, ortamın tehlikesiz hale getirilmesi için gerekli senaryoların programlanması amacıyla kullanılır.

DP-4’e aynı anda 4 adet 4-20 mA çıkışlı gaz dedektörü bağlanabilir, bu sayede orta büyüklükte bir sanayi tesisinin güvenlik ihtiyacı rahatlıkla sağlanır. Üzerinde bulunan dijital giriş sayesinde Alev dedektörü vb. güvenlik ekipmanları da DP-4 üzerinden yönetilebilir. Gaz kontrol paneli 24 VDC 2,2A güç kaynağını içinde barındırır. Elektrik kesintilerine karşı kesintisiz çalışmayı sağlamak için 2 adet 12V-4,3A akü ile birlikte kullanılabilir. Akü şarj ünitesi sayesinde güvenli çalışma garanti altına alınmıştır.

Üzerinde bulunan 128*64 grafik LCD ekran kullanım ve programlama sırasında büyük kolaylık sağlar. Dedektörler tek bir ekrandan izlenebileceği gibi dedektör konsantrasyonları teker teker de izlenebilir. Her dedektör için uygulamaya özel isim atamak mümkündür. Ölçüm konsantrasyonu algılanan gazın tipine göre (patlayıcı, zehirli, oksijen) %LEL, %VOL ve PPM otomatik olarak seçilir.

DP-4 Kontrol paneli üzerinde standart olarak 4 röle çıkışı bulunmaktadır. İstenmesi halinde 4’lü röle modülleri alınarak 12 röle çıkışı daha eklenebilir. Bu sayede bütün dedektörler için 3 farklı senaryo yaratılabilir ve kontrol paneli üzerinden Led’ler ile izlenebilir. İhtiyaca göre röle çıkışları NO veya NC olarak ayarlanabilir.

Opsiyonel Modbus RTU (RS 485) çıkış kartı ile DP-4 Gaz Kontrol Paneli bilgileri scada sistemine aktarılabilir ve sistem scada üzerinden de izlenebilir.
DP-4, IP66 koruma sınıfına sahip, darbelere karşı büyük mukavemete sahip, 960C kızgın tel testlerinden başarıyla geçmiştir. Yapısında halojenli ve silikonlu bileşikler bulunmamaktadır. Prosense’in diğer gaz kontrol panelleri gibi modüler bir yapıya sahip ve birbirleriyle rahatlıkla kombine edilebilirler.

DP-8 Gaz Kontrol Paneli

Prosense S-DP8 Gaz Kontrol Paneli zorlu endüstriyel ortamlarda algılanan patlayıcı ve zehirli gaz konsantrasyonlarının değerlendirilip ortamın tehlikesiz hale getirilmesi için gerekli senaryoların programlanması amacıyla kullanılır.

S-DP 8’e aynı anda 8 adet 4-20 mA çıkışlı gaz dedektörü bağlanabilir, bu sayede orta büyüklükte bir sanayi tesisinin güvenlik ihtiyacı rahatlıkla sağlanır. Üzerinde bulunan dijital giriş sayesinde Alev dedektörü vb. güvenlik ekipmanları da S-DP8 üzerinden yönetilebilir.

Gaz kontrol paneli 24 VDC 4,5A güç kaynağını içinde barındırır. Elektrik kesintilerine karşı kesintisiz çalışmayı sağlamak için 2 adet 12V-7A akü ile birlikte kullanılabilir. Akü şarj ünitesi sayesinde güvenli çalışma garanti altına alınmıştır.

Üzerinde bulunan 128*64 grafik LCD ekran kullanım ve programlamasırasında büyük kolaylık sağlar. Dedektörler tek bir ekrandan izlenebileceği gibi dedektör konsantrasyonları teker teker de izlenebilir. Her dedektör için uygulamaya özel isim atamak mümkündür. Ölçüm konsantrasyonu algılanan gazın tipine göre (patlayıcı, zehirli, oksijen) %LEL, %VOL ve PPM otomatik olarak seçilir. 

S-DP8 Kontrol paneli üzerinde standart olarak 4 röle çıkışı bulunmaktadır. İstenmesi halinde 8’li röle modülleri alınarak 24 röle çıkışı daha eklenebilir. Bu sayede bütün dedektörler için 3 farklı senaryo yaratılabilir ve kontrol paneli üzerinden Led’ler ile izlenebilir. İhtiyaca göre röle çıkışları NO veya NC olarak ayarlanabilir. Opsiyonel Modbus RTU (RS 485) çıkış kartı ile S-DP8 Gaz Kontrol Paneli bilgileri scada sistemine aktarılabilir ve sistem scada üzerinden de izlenebilir.

S-DP8, IP66 koruma sınıfına sahip, darbelere karşı büyük mukavemete sahip, 960C kızgın tel testlerinden başarıyla geçmiştir. Yapısında halojenli ve silikonlu bileşikler bulunmamaktadır. Prosense’in diğer gaz kontrol panelleri gibi modüler bir yapıya sahip ve birbirleriyle rahatlıkla kombine edilebilirler.

DP-32 Gaz Kontrol Paneli

 

prosense

Prosense DP-32 Adresli Gaz Kontrol Paneli ortamda bulunan patlayıcı ve zehirli gaz varlığının sürekli olarak izlenmesi ve kaçak anında belirlenen senaryolara göre operasyonların yürütülmesi amacıyla tasarlanmıştır.

DP-32 sahip olduğu RS 485 (Modbus RTU) haberleşme protokolü sayesinde geniş alanlarda montaj kolaylığı ve kablo maliyetlerinde büyük avantaj sağlar. DP-32 Gaz Kontrol Paneline 32 adet gaz detektörü bağlanabilir, sahip olduğu dijital input kanalına Alev Detektörü vb. güvenlik ekipmanları da bağlanabilir.

Gaz kontrol paneli 24 VDC 4,5A güç kaynağını içinde barındırır. Elektrik kesintilerine karşı kesintisiz çalışmayı sağlamak için 2 adet 12V-7A akü ile birlikte kullanılabilir. Akü şarj ünitesi sayesinde güvenli çalışma garanti altına alınmıştır.

DP-32 üzerinde bulunan 128*64 geniş LCD ekran sayesinde izleme ve programlama adımları kolayca yapılabilmektedir. Kullanıcının bağlı olan gaz detektörlerini sisteme tanıtmasına gerek yoktur. DP-32 gelişmiş bir yazılım algoritmasına sahiptir, hat üzerine bağlanmış olan gaz detektörleri, ölçüm aralıkları ve ölçüm tipleri otomatik olarak algılanır ve kontrol paneli üzerinde gösterilir. Hat üzerinde bulunan gaz detektörleri durumlarının izlenmesi için 32 adet durum Led’i bulunmaktadır. Bu sayede sistem bütünü kolaylıkla kontrol altında tutulabilir.

Kontrol paneli üzerinde 4 adet programlanabilir NO/NC kuru kontak röle bulunmaktadır. Bu röleler Alarm 1, Alarm 2, Fault (Hata) ve AUX olarak istenilen şekilde ayarlanabilmektedir. İstenmesi halinde 8’li S-8R röle kartları kullanılarak toplam 32 adet NO/NC kuru kontak çıkışı daha sistemde programlanabilir.

PPS Manager Otopark Gaz Kontrol Paneli

prosense

Algılanan Gazlar

 • Karbon monoksit
 • Nitrojen dioksit
 • LPG

.  

Teknik Özellikler;

 • 4 Zone
 • Adresli 32 CO veya NO2 dedektörü bağlanabilir
 • Her Zone için programlanabilir 2 Alarm 1 Fault röle çıkışı
 • Her Zone için 2X8 LCD ekran; dedektör konsantrasyonları izlenebilir
 • 4 Buton ile kolay programlama

 

Prosense Gaz Algılama Sistemleri Referanslarımızdan Bazıları
BİLGİ TALEP FORMU