Xtralis Osid Duman Algılama D.
Xtralis Osid Duman Algılama D.

XTRALIS OSID Açık Alan Duman Algılama Dedektörü

OSID, kullanıcılara standart lineer ışın tipi duman dedektörlerinden çok daha fazla fayda sağlayan yenilikçi bir açık alan duman algılama sistemidir. Open-area Smoke Imaging Detection sözcüklerinin baş harflerinden oluşan OSID, kameralarda da kullanılan CMOS görüntüleme sensörüyle standart ışın tipi duman dedektörlerinin sağlayamadığı üç boyutlu algılama ve çok kararlı bir performans sunmaktadır. IR ve UV dalga boylarında iki farklı ışınla yapılan lineer duman algılaması, duman partiküllerini toz parçacıklarından ve daha büyük kütlelerden ayırt ederek pratikte hatalı alarmları ortadan kaldırmaktadır. OSID görüntüleme cihazına (Imager) 7 farklı noktadan ışın gönderici (Emitter) bağlanabilmekte böylece geniş alanlarda farklı açılardan 3 boyutlu koruma sağlanabilmektedir.

xtralisOsid

OSID duman dedektörü ışın tipi duman dedektörlerinden farklı olarak hem IR+UV çift dalga boyu kullanmakta, hem de video imaging teknolojisi ile CMOS sensörü üzerinden hacimsel görüntüleme metodu ile dumanı algılamaktadır. Oysa ışın tipi duman dedektörleri yalnız bir çizgi şeklindeki IR ışık azalmasına bakarak duman algılaması yapmaktadır. Bu iki teknoloji arasındaki çok büyük performans ve teknoloji farkı vardır. OSID dedektörler Xtralis tarafından geliştirilmiş patentli ve benzersiz bir dedektördür.

xtralisOsid

OSID Tarafından Sunulan Üstün Özellikler

 • Patentli UV ve IR çift dalga boyu partikül algılama
 • Geniş görüş açılarına sahip CMOS görüntüleyici
 • Her türlü mimari için en uygun tasarım çözümleri
 • 3 boyutlu hacimsel koruma
 • CMOS görüntüleme teknolojisi ile bir alıcıya birden fazla verici bağlanarak 3 boyutlu hacimsel koruma sağlar. Max.7 adet bağlanabilir.
 • Basit kurulum, devreye alma ve bakım - geleneksel beam detektörlere kıyasla% 70'e varan zaman tasarrufu
 • Titreşim, yapısal harekete ve yüksek hava akımlarına karşı yüksek tolerans
 • Toza, buğulanmaya, buhara, yansımalara ve nesne girişlerine karşı yüksek direnç
 • Yansıyan güneş ışığına karşı yüksek direnç
 • 20 x 20 cm (8x8 ") kadar küçük engelsiz görüş genişliği
 • Hata ve alarm teşhisi için yerleşik günlük hafızası
 • Teşhis amaçlı yazılım ara yüzü
 • Estetik açıdan gizli ve 3D kapsama
 • 150 m'ye (492 ft) kadar uzun menzil

Eşsiz Algılama Teknolojisi

OSID dedektörler video görüntüleme yöntemi ile IR + UV sensörlerinden aldıkları bilgiyi bir yangın algoritması ile değerlendirip duman algılaması yaparlar. Oysa ışın tipi duman dedektörleri yalnız bir IR ışının azalmasına bakarak herhangi bir analiz yeteneği olmadan düz mantık ile karar verirler. Bu nedenle OSID dedektörler, ışın tipi duman dedektörlerine göre daha yüksek performans ile erken ve doğru algılama sağlar.

IR dalgaboyu ile yalnız büyük partiküller algılanabilirken UV dalga boyu ile hem küçük partiküller hem büyük partiküller algılanabilmekte ve bir algoritma çerçevesinde görüntüleme sensöründe (Imager) karar verilmektedir. Bu sayede erken ve doğru algılama sağlanmaktadır.

xtralisOsid

Tozdan Kaynaklanan Hatalı Alarmların Engellenmesi

OSID dedektörler çift dalga boyu kullandığından toz partiküllerinden kesinlikle yanlış alarm vermezler, ışın tipi duman dedektörleri toz partiküllerinin ışığı azaltması ile yanlış alarm verirler.

Standart bir ışın tipi duman dedektörü sadece IR ışın tipi ile duman algılaması yapmaktadır. IR ışın toz ve dumanı birbirinden ayıramadığı için tozlu ortamlarda çok sık hatalı alarm verebilmektedir. OSID IR ve UV olmak üzere iki farklı dalga boyunda ışın üretmektedir. UV ve IR ışınları ile farklı büyüklükteki partiküller algılanabildiği için ortamdaki toz dumandan ayrılmakta ve daha kesin bir algılama mümkün olmaktadır. IR ve UV ışınlar alarm durumunda birbirinin kontrolünü yaparak hatalı alarmlara karşı bağışıklık sağlamaktadır. .

xtralisOsid
 • Alıcıya ulaşan UV ışını miktarı IR’ye oranla daha fazla azalıyorsa ortamda küçük partikül (muhtemelen duman) vardır. Alarm oluşur.
 • Alıcıya ulaşan hem UV ışını hem de IR ışını miktarı azalıyorsa ortamda büyük partikül (muhtemelen toz) vardır. Hata oluşur.
 • Alıcıya hem UV hem de IR ışını ulaşmazsa hata oluşur. (Vinç vb. cisimlerin girmesi durumu ya da verici arızası)
 • EN 54-14 tarafından izin verilen maksimum uygulama tavan yüksekliği 25 m’dir.(Yarı kota 2.dedektör)

Alıcı ve Verici Arasında Kesintisiz İletim

OSID dedektörler hacimsel görüntüleme metodu kullandığından Imager ile Emitter in tek bir hizada olmasına gerek yoktur, kullanılan modele göre huni şeklinde bir hacimde algılama yapılır ve Imager - Emitter parçalarındaki bu huni içinde kalacak konum oynamaları arızaya sebep vermez. Geleneksel Işın tipi duman dedektörlerinde ise çizgi şeklinde bir IR ışığı reflektöre gönderilir ve yansımasını geri toplar. Hizada meydana gelecek çok küçük oynamalar dahi cihazını ışığı toplamasını engeller ve arıza moduna geçer. Bu nedenle OSID dedektörler vibrasyon, montaj konumunda oynamalar gibi etkenlere karşı standart beam detektörlere göre daha kararlı ve sorunsuz çalışır.

xtralisOsid

Koruma Alanlarında Esneklik

OSID kullanıldığı ortamda hacimsel koruma sağlar. Lineer ışın tipi duman dedektörleri isimlerinden de anlaşılacağı gibi doğrusal ışın ile algılama yapmaktadır. Alıcı ve verici ünitelerinin doğrusal bir çizgide aynı yükseklikte yerleştirilmeleri gerekmektedir. Tek bir alıcı ve verici ünitesi 2 boyutlu tek bir doğrusal alanı kontrol edebilmektedir. OSID özel görüntüleme cihazına farklı noktalarda 7 adet Emitter bağlanabilmektedir. Emitter cihazlarının yükseklikleri istenen açılara göre görüntüleme cihazından daha yükseğe ve daha alçağa konumlandırılabilmektedir. Bu sayede OSID 3 boyutlu koruma sağlarken standart bir ışın tipi duman dedektöründen yüzde 50 daha fazla alanı koruma altına almaktadır.

xtralisOsid

Geniş Alanlarda Daha Verimli Duman Algılaması

Genellikle ışın tipi duman dedektörlerinin 50 metre ve 100 metre olarak iki farklı algılama mesafesi bulunmaktadır. Daha geniş alanlarda ve 100 metre üzerindeki mesafelerde birden fazla ışın tipi duman dedektörü gerekli olmaktadır. Tek bir OSID ile 150 metre gibi oldukça uzun mesafeleri bile korumak mümkündür. Bu da kullanıcılara tek bir cihaz ile daha geniş alanları koruma altına alma imkanı sağlamaktadır.

xtralisOsid

Düşük Devreye Alma ve Montaj Giderleri, Hızlı ve Güvenilir Kurulum

Işın tipi duman dedektörlerinde yaşanan zorluklardan biri de devreye alma ve kablolama maliyetidir. Özellikle alıcı ve verici üniteli ışın tipi dedektörler hem devreye alma zamanı hem de kablolama maliyeti olarak yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Çok hassas ayar isteyen ışın tipi dedektörler, devreye alma sürelerini uzatmaktadırlar. OSID lazer işaretleyicili ayarlama aparatı sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde ayarlanabilmekte ve sabitlenmektedir. Geri kalan işlemler 7 dakika içerisinde OSID’in kendisi tarafından yapılmakta ve kendi özel yazılımı aracılığıyla kullanıcı tarafından denetlenebilmektedir. OSID Emitter cihazlarının kablolama maliyetlerini düşürmek için uzun ömürlü pil ile çalışan modelleri de bulunmaktadır. Aynı Lityum pil ile 5 yıldan uzun bir süre çalışan ve zayıfladığında kullanıcıyı uyaran bu pilli Emitter cihazlarıyla, yansıtmalı tip ışın dedektörlerinin tesisat avantajı, uçtan uca algılamanın kararlılığı ile sağlanmaktadır.

OSID Teşhis Yazılımı

OSID Diagnostic, sistem ve çevre hakkında canlı ve çevrimdışı tanılama bilgilerine izin veren sektörde benzersiz bir arayüz programıdır.

Program, standart bir dizüstü bilgisayarda Windows altında çalışır ve sahada görüntüleyiciye bağlandığında, normalize edilmiş UV ve IR değerlerinin gerçek zamanlı canlı görselleştirilmesini (% 0-100 karartma), UV ve IR gri seviyelerini, 1-7 Emitörlerin görüntüleyicide X-Y konumunu, referans seviyelerini ve sıcaklık değerlerini gösterir.

Araçlar ayrıca, görüntüleyicinin günlük dosyalarının canlı ve çevrimdışı değerlendirilmesine ve sistemdeki herhangi bir önemli değişikliğin saat ve tarih damgasıyla yeniden yapılandırılmasına olanak tanır. Günlük dosyaları, hızlı analiz ve inceleme için bir Excel dosyasına da aktarılabilir..

xtralisOsid

OSID Ürün Portföyü

OSI-10 Imager
Distance 30-150 m with OSE-SP-01/W
This configuration is for a 1 on 1 system
The OSI-10 is not suited to work with High Powered Emitters
OSI-90 Imager
Distance 6-34 m with OSE-SP-01/W
Distance 12-68 m with OSE-HPW
Distance12-50 m with OSE-HP-01.
The OSI-90 can operate with up to 7 Emitters.

OSID Ürün Portföyü

OSID-WG Wire Guard
A steel cage to protect OSID Imagers and Emitters from vandalism and accidental damage
OSID-EHI Imager Environmental Housing
Custom degisned IP 66. NEMA 4-4X protective and environmental housings protect OSID Imagers from dust and water ingress in industrial environments.

 

Xtralis Osid Duman Algılama D. Referanslarımızdan Bazıları
BİLGİ TALEP FORMU