Duman Tahliye ve Söndürme

DUMAN TAHLİYE KONTROL PANOLARI (İTFAİYECİ MİMİK PANOSU)

Duman tahliye sistemlerinin amacı yangınla mücadele stratejisi kapsamında yangının ve dumanın yayılımını önleyerek ve güvenli tahliye için gerekli mekanik ve elektronik cihazları aktive ederek can güvenliğini sağlamaktır. İnsanların yangın mahallini terk edinceye kadar solumun yaparak yaşayabileceği bir hava kalitesi sağlamaktır. İnsanların olası bir kaos haline girdiklerinde dumanla karşılaşmamaları, görüş mesafelerinin azalmaması ya da solunum zorluğu çekip kaçarken hayatlarını kaybetmemeleri için merdiven çıkışları, asansör holleri gibi alanlara duman girmesi engellenmelidir.

Binalarda yangınla mücadele stratejisi kapsamında planlanan mekanik havalandırma ve duman atma sistemleri farklılık gösterir. Alışveriş merkezleri, oteller, konutlar, hastaneler, eğitim kurumları birbirlerinden farklı duman kontrol ve tahliye gereksinimlerine sahiptir.

Duman tahliye sistemleri, havalandırma sistemine ait klima santralleri, yangın ve duman damperleri, duman tahliye fanları, merdiven basınçlandırma fanları ve asansör basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçekleşmektedir. 

Firmamız; yapının özelliği, işletme prosesleri ve yangınla mücadele stratejisi kapsamında gerekli planlama ve tasarımı yaparak müşterilerine entegre çözümler sunar. Projeye özel tasarlanan duman kontrol mimik panelleri sayesinde, duman kontrolleri için kullanılacak klima santralleri, üfleme ve egzoz fanları, basınçlandırma fanları, damperler, tüm kanallar ve güzergâhları yapının tek hat projesi üzerinde renkli baskı olarak görülmektedir. Projeye özel tasarlanan duman kontrol mimik panelleri ile uygulamalar yapılmaktadır. Sahada bulunan cihazların pozisyonu mimik paneller üzerinden izlenir ve kontrol edilir. Tüm bu ekipmanların arıza çalışma ve durma bilgileri ilgili cihazın LED'i farklı renklerde (kırmızı, yeşil, sarı) yakılarak mimik panel üzerinde gösterilir. Tüm kontrol edilen cihazların pako şalterleri sayesinde yangın anında istenilen ekipman durdurulabilir (OFF), çalıştırılabilir (ON) veya otomatik senaryo (AUTO) durumunda bırakılabilir. Mimik panel bir insan tarafından duman kontrolü amaçlı kullanılacağından, buradan gönderilen komutlar yangın alarm sisteminin otomatik yangın senaryosuna göre her zaman daha yüksek öncelikli olacak şekilde çalışmaktadır.

Firmamız mekanik ve dijital duman tahliye ve kontrol panoları konusunda çözümler sunmakta ve birçok niş proje uygulamasına sahiptir. Uzun yıllardır yerel veya uluslararası standartlara uygun, itfaiye, belediye ve yangın danışmanlarının taleplerini tam olarak karşılayacak sistemleri tasarlamaktayız ve müşteri memnuniyetini gözeten en son teknoloji ürünler sunmaktayız.

 • Alışveriş merkezi, otel, hastane, rezidans, eğitim kurumlar v.b. birçok duman kontrol pano tasarım ve uygulaması
 • Mekanik ve dijital tabanlı alternatif çözümler
 • Esnek yapılı, sezgisel ve kullanımı kolay tasarımlar
 • En son teknoloji, kullanışlı ve şık tasarımlar
 • Detaylı izleme ve kontrol
 • Öncelikli seviye tanımlamaları, yangın sistemi dahil tum kontrollerin önünde kumanda imkanı
 • Birçok farklı türde ve büyüklükte mekanik sistemle entegre başarılı mimik uygulamaları
 • İleriye dönük genişleyebilir tasarım çözümleri
 • Yerel veya uluslararası standartlara uygun, itfaiye, belediye ve yangın danışmanlarının taleplerine göre tasarım ve uygulamalar
   

 

Örnek Mekanik Duman Tahliye Kontrol Panosu Çözümlerimiz

dumanTahliye

Örnek Dijital Tabanlı Dokunmatik Duman Tahliye Kontrol Panosu Çözümlerimiz

dumanTahliye

SÖNDÜRME KUMANDA PANOLARI 

Söndürme sistemlerinin amacı, endüstriyel tesislerde yangınla mücadele stratejisi kapsamında yangın durumunda devreye girerek, yangını büyümeden söndürmek veya en azından itfaiye ekipleri gelinceye kadar yangını kontrol altında tutmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Tesislerde yangınla mücadele stratejisi kapsamında planlanan mekanik söndürme sistemleri farklılık gösterir. Firmamız; yapının özelliği, işletme prosesleri ve yangınla mücadele stratejisi kapsamında gerekli planlama ve tasarımı yaparak müşterilerine entegre çözümler sunar. Projeye özel tasarlanan söndürme kontrol panelleri sayesinde, manuel olarak tek bir merkezden tüm tesise ait söndürme zonları kontrol edilebilmekte ve anlık takip edilebilmektedir.

Tüm kontrol edilen söndürme bölgelerine ait selenoidler kapak ve mühürlü butonlar üzerinden aktive edilebilmektedir. Sahada bulunan otomatik söndürme sistemine ait mekanik cihazların(akış anahtarları, basınç anahtarları, vana v.b.) pozisyonu mimik paneller üzerinden izlenir ve kontrol edilir. Tüm bu ekipmanların arıza, çalışma ve durma bilgileri ilgili cihazın LED'i farklı renklerde (kırmızı, yeşil, sarı) yakılarak mimik panel üzerinde gösterilir. Söndürme kontrol panoları bir insan tarafından manuel söndürme başlatma amaçlı kullanılacağından, buradan gönderilen komutlar yangın alarm sisteminin otomatik yangın senaryosuna göre her zaman daha yüksek öncelikli olacak şekilde çalışmaktadır.

Firmamız mekanik ve dijital söndürme kontrol panoları konusunda çözümler sunmakta ve birçok iş proje uygulamasına sahiptir. Uzun yıllardır yerel veya uluslararası standartlara uygun, itfaiye, belediye ve yangın danışmanlarının taleplerini tam olarak karşılayacak sistemleri tasarlamaktayız ve müşteri memnuniyetini gözeten en son teknoloji ürünler sunmaktayız
 

dumanTahliye
dumanTahliye

 

Duman Tahliye ve Söndürme Referanslarımızdan Bazıları
BİLGİ TALEP FORMU